2017
Matteo Barbieri (XXVIII ciclo), The issue of reproducibility in the analysis of biological data, PDF
Andrea Corradi (XXIX ciclo), Semantic Subtyping for Object-Oriented Languages, PDF
Marco Oreggia (XXIX ciclo), Teaching Computer Literacy to the Uninitiated: an Evaluation of Technology-Enhanced Methodologies, PDF
Margherita Squillario (XXVIII ciclo), Understanding neurodegenerative diseases with machine learning, PDF
Andrea Stocco (XXIX ciclo), Automatic page object generation to support E2E testing of web applications, PDF
Sohaib Ali Syed (XXIX ciclo), Biomedical Image Registration Techniques in Clinical Practice, PDF
2016
Miguel Duval Poo (XXVIII ciclo)
Ulderico Fugacci (XXVIII ciclo)
Joan Sosa Garcia (XXVIII ciclo)
2015
Federico Fellegara (XXVI ciclo)
Maurizio Leotta (XXVII ciclo)
Hassan Mahmoud (XXVII ciclo)
Alessandro Solimando (XXVII ciclo)
2014
Federico Iuricich (XXVI ciclo)
Alessandra Stagliano' (XXV ciclo)
Alessandro Tiso (XXV ciclo)
Riccardo Traverso(XXVI ciclo)
2013
Federico Cavalieri(XXV ciclo)
Gabriele Chiusano(XXV ciclo)
Giovanni Fusco(XXV ciclo)
Salvatore Masecchia(XXV ciclo)
Luca Zini (XXV ciclo)
2012
David Canino (XXIII ciclo)
Chiara Olivieri (XXIV ciclo)
Daniele Panozzo (XXIV ciclo)
Grzegorz Zycinski (XXIV ciclo)
Saverio Salzo (XXIII ciclo)
2011
Daniela Briola (XXIII ciclo)
Andrea Lacamera (XXIII ciclo)
Marco Servetto (XXIII ciclo)
2010
Paola Podestà (XX ciclo)
Maria Vitali (XX ciclo)
Davide Chiarella (XXI ciclo)
Alessio Merlo (XXI ciclo)
Nicola Rebagliati (XXII ciclo)
Antonio Cuni (XXII ciclo)
Gabriele Desiderà (XXII ciclo)
Marco Ferrante (XXII ciclo)
Paolo Gasti (XXII ciclo)
Nicoletta Noceti (XXII ciclo)
2009
Laura Lo Gerfo
Nico Pietroni
Gianluca Quercini
2008
Matteo Dell'Amico
Augusto Destrero
Maurizio Filippone
Emanuele Gabrielli
Antonella Galizia
Giuseppe Vicidomini
2007
Delponte Elisabetta
Pini Sonia
2006
Barbara Anconelli
D'Agostino Daniele
Anna Maddalena
Lorenzo Rosasco
Davide Sobrero
2005
Annalisa Barla
Emanuele Danovaro
Sonia Fagorzi
Emanuele Franceschi
2004
Francesco Camastra
Giovanni Lagorio
Luca Paolini
Laura Papaleo
2003
Marco Mesiti
Franco Morando
Filippo Ricca
Giorgio Valentini
2002
Marco Bozzano
Cristiano Calcagno
Ruben Carvajal
Viviana Mascardi
Francesca Odone
2001
Paola Bonetto
Isabella Merlo
Floriano Zini
2000
Giuseppe Ateniese
Antonio Capani
Eva Coscia
Massimiliano Pittore
1999
Gianna Belle`
Giuseppe Ciaccio
Paola Magillo
1998
Michela Bertolotto
Giovanna Guerrini